Tajomné sociálne siete
Kamarát mi povedal : ,, Keď máš facebook môžu zistiť, kde bývaš,". Neveril som tomu, veď aj prečo by som mal. Poslednou dobou prichádzam nato, že by to mohla byť pravda.
Osobné údaje pre tajné služby
Facebook je už niekoľko rokov svetovým fenoménom, ktorému prepadli ľudia všetkých vekových kategórií. Od augusta roku 2006 sa do neho môže pripojiť ktokoľvek, kto má viac ako 13 rokov. Zakladateľom Facebooku je Mark Zuckerberg, no podľa viacerých alternatívnych médií je len akousi nastrčenou bábkou. Facebook má v skutočnosti spravovať americká tajná služba CIA, ktorá sa vďaka nevinnej zábave miliónov ľudí dostáva k tým najosobnejším informáciám. Stali sa tak všetci ľudia, ktorí si na Facebooku založili svoj profil, obeťami dobrovoľného sledovania?
Podľa britského spisovateľa Toma Hodgkinsona dáva každý pomocou Facebooku súhlas, aby boli jeho osobné údaje posunuté k spracovaniu v Spojených štátoch amerických. Vedia vôbec ľudia o tom, ako sa s ich osobnými údajmi - od zdieľaných informácií, cez komentáre až po fotografie, nakladá? Podľa britských novín The Guardian vypracovala americká obranná spoločnosť Raytheon nový program, ktorý spracováva a porovnáva informácie získané zo sociálnych sietí. Program tak môže presne zrekonštruovať každodenný život akéhokoľvek človeka, ktorý je aktívny na sociálnych sieťach. Ľudia sa tak dajú klasifikovať na názorovo pohodlných a tých druhých.

Určite stojí za zamyslenie výrok bývalého poradcu amerického prezidenta Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť Zbigniewa Brzezinskeho, ktorý prehlásil: „Prostredníctvom počítačov budú ľudské životy a záležitosti neustále sledované. Čoskoro bude možné uplatňovať takmer nepretržitý dozor nad väčšinou osobných informácií o občanoch." Mal tým na mysli aj sociálne siete, ktoré sú dnes tak populárne?


Generálny riaditeľ Agentúry výzvedných technológií R-Techno Roman Romačov varuje, že: „Sociálne siete chcú prevziať úlohu svetových vládcov. Aby bolo možné vládnuť, je treba riadiť myšlienky ľudí, vedieť ich kontrolovať, korigovať a zameriavať patričným smerom." Možno ste ešte nepočuli o Aliancii piatich očí - je to dohoda medzi Spojenými štátmi americkými, Spojeným kráľovstvom, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom. Aliancia piatich očí je považovaná za globálnu špehovaciu sieť, ktorá je schopná odpočúvať každý telefonát a čítať každý email po celom svete.
Na zamyslenie sú preto slová britského spisovateľa Georgea Orwella v kultovom románe 1984: „Kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť - kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť."
